Jakość kształcenia na UKW

Najczęściej zadawane pytania

Czy ankiety są anonimowe?

Ankiety są anonimowe. Przekazywane ocenianym osobom są oczywiście pozbawione jakichkolwiek cech identyfikujących osobę, która wyraziła swoją opinię. Wszystkie dane opracowywane jako zbiorcze analizy również nie pozwalają na odniesienia do oceniających. Zgromadzone dane są więc poufne. Studenci mogą mieć pełne zaufanie do dbania o ich anonimowość wobec odbiorców wyników.

Jak rozumieć personalizację linków do ankiet wobec anonimowości?

Całość akcji ankietowych realizowana jest za pośrednictwem indywidualnych kont na USOSweb, a więc student wypełnia je po zalogowaniu do systemu. Takie rozwiązanie zapobiega kilkukrotnemu wypełnieniu tej samej ankiety oraz umożliwia studentowi wypełnianie ankiet stopniowo (w kilku etapach). Wszystkie dane są zabezpieczone przed zidentyfikowaniem wypełniających ankiety studentów.

Czy ankiety są obowiązkowe? Czy muszę je wypełniać?

Udział w każdej studenckiej akcji ankietowej, realizowanej w ramach Wewnętrznego Systemu Zapewniania Jakości UKW jest dobrowolny. Student nie musi wypełniać kwestionariuszy, które są mu dostępne. Uczestnictwo w projektach ewaluacyjnych jest wyrazem zaangażowania w sprawy jakości kształcenia na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy.

Kto przygotowuje ankiety?

Nadzór merytoryczny nad kształtem wszystkich kwestionariuszy do oceny jakości kształcenia stosowanych w badaniach ewaluacyjnych sprawuje Pełnomocnik Rektora  ds. jakości kształcenia. Powstają one jako wynik konsultacji m.in. z Uczelnianym Zespołem ds. Jakości Kształcenia.

Dlaczego tych ankiet jest tak dużo i czy nie mogą być krótsze?

Największą liczbę ankiet do wypełnienia odnotowuje się w przypadku oceny zajęć dydaktycznych. Jest ich tyle dostępnych studentowi, na ile zajęć prowadzonych przez różne osoby był zapisany. Nie można więc ograniczyć liczby kwestionariuszy ponieważ to oznaczałoby odebranie możliwości oceny przez studentów niektórych zajęć/osób. Konstrukcja ankiet, w tym ich długość podlega ciągłej weryfikacji i dyskusja na ten temat nie jest zamknięta.

Czy oceniony pracownik widzi, kto wypełnił ankiety?

Oceniany pracownik nie ma możliwości poznania tożsamości osoby, która dokonała oceny. 

Dlaczego ankiety do oceny zajęć są realizowane w czasie sesji egzaminacyjnej, a nie przed nią?

Ocena zajęć dydaktycznych to projekt badawczy, którego celem jest monitorowanie jakości prowadzonych zajęć. Ich stałym elementem jest proces przekazywania wiedzy włącznie z elementami formalnymi, takimi jak sposób zaliczenia przedmiotu. Zorganizowanie akcji ankietowej przed rozpoczęciem sesji uniemożliwiłoby zdobycie informacji na temat sposobu sprawdzania przekazywanej wiedzy przez prowadzących, a więc niezwykle istotnym elemencie procesu dydaktycznego. Czas sesji egzaminacyjnej jest więc korzystny ze względu na to, że umożliwia ocenę wszystkich aspektów zajęć.

Czy doktoranci i słuchacze studiów podyplomowych mogą brać udział w akcjach ankietowych?

Tak, zarówno doktoranci, jak i słuchacze studiów podyplomowych mogą uczestniczyć w akcjach ankietowych.

Gdzie są dostępne raporty wyniki zrealizowanych badań ankietowych?

Wszystkie raporty, których publikacja jest możliwa zostały zamieszczone w zakładce: Raporty.